Otázky

Aká je bezpečnosť na Slovensku?

Situácia na Slovensku je v tomto smere podobná ako v susedných európskych krajinách. Najmä na miestach, kde sa pohybuje veľa turistov (napr. Staré mesto v Bratislave, autobusové a železničné stanice, dopravné prostriedky), si treba dávať pozor na osobné veci a cennosti. Pre motoristov platia bežné opatrenia – autá sa odporúča parkovať na strážených parkoviskách, v zaparkovanom aute zbytočne nenechávať cenné veci. Cennosti je lepšie uložiť do hotelového trezoru a pri sebe nenosiť príliš veľkú hotovosť.

—————

Aké sú daňové a colné predpisy?

V rámci EÚ dovoz a vývoz tovarov nie je nijako obmedzený, a to ani v prípade tovarov určených na súkromné účely. Na Slovensko si teda možno na súkromnú spotrebu priniesť z iných členských štátov ľubovoľné množstvo tovaru, a to bez povinnosti ďalšieho platenia akýchkoľvek daní na Slovensku – totiž v prípade súkromných nákupov, DPH a spotrebná daň za tovar, ktorý podlieha týmto daniam, sú už zahrnuté v jeho cene a platia sa pri nákupe v tom členskom štáte EÚ, v ktorom bol tovar nadobudnutý. V prípade niektorých tovarov podliehajúcich spotrebnej dani (alkohol a alkoholické nápoje, tabakové výrobky) však platí pravidlo, že tieto tovary si musí  sama prepravovať tá osoba, ktorá ich nadobudla v inom členskom štáte  – nesmie si ich nechať zaslať a ani nechať prepraviť inou osobou  a nesmú byť predmetom ďalšieho predaja.

Z krajín mimo EÚ je možné doviezť bez cla nasledovné množstvá:
Letecká doprava (iná ako letecká doprava – cestné a železničné colné hraničné priechody Slovenska s Ukrajinou):

  • 200 (40) cigariet alebo 100 (20) krátkych cigár, alebo 50 (10) cigár, alebo 250 (50) gramov tabaku
  • 1 liter liehu nad 22 % obj., 2 litre šumivého vína
  • 4 litre nešumivého vína
  • Iný tovar max. 430 (300) €

—————

Akým jazykom sa dorozumiete ?

Angličtina a nemčina sú najviac rozšírené cudzie jazyky. Menej častá je znalosť francúzštiny, španielčiny, taliančiny, alebo ruštiny. Na juhu Slovenska sa často používa maďarčina.

—————

Čo robiť a kam sa ísť pozrieť ?

Pre inšpiráciu alebo vypracovanie komplexného programu vášho pobytu na Slovensku sa oplatí kontaktovať niektorú cestovnú kanceláriu alebo agentúru. Nachádzajú sa v každom väčšom meste a v najnavštevovanejších turistických oblastiach. Poskytujú sprostredkovateľské služby v oblasti ubytovania, stravovania, dopravy, kultúrnych  alebo športových podujatí, a vedia poradiť a zabezpečiť aj zaujímavý spôsob trávenia voľného času.

Turistické informačné kancelárie poskytujú takisto užitočné informácie a zabezpečujú aj jednotlivé služby ako ubytovanie, organizované výlety, alebo dopravu.

Ak sa chcete dozvedieť o krajine čo najviac a uvidieť to, čo by ste sami len ťažko našli, skontaktujte sa s niektorým profesionálnym sprievodcom. Bezpečie počas výstupu na vysokohorské štíty a i počas turistických prechádzkach zabezpečujú horskí vodcovia.

—————

Ako je to s fajčením na Slovensku ?

V stravovacích zariadeniach, vo vlakoch a na pracoviskách je fajčenie povolené len v priestoroch vyhradených pre fajčiarov. Zákaz fajčenia platí na uzavretých verejných priestranstvách (kryté autobusové zastávky, uzavreté športoviská), vo verejne prístupných priestoroch (stanice, kiná, divadlá, múzeá, galérie, výstaviská a pod.) a v školách.

—————

Kedy sa oplatí cestovať na Slovensko ?

Hlavná turistická sezóna trvá na Slovensku od mája do septembra. Návšteva miest sa odporúča v jarných alebo jesenných mesiacoch (máj, jún, september alebo október). V tomto období nebýva príliš teplo a v turistických oblastiach sa v období mimo hlavných letných prázdnin pohybuje aj menej miestnych turistov.

Kúpele sú tradične najviac vyťažené na začiatku roka (január, február, marec). Lyžiarska sezóna začína v decembri a trvá približne do marca – apríla.

—————

Ako je to s očkovaním a zdravotným opatrením ?

Pred príchodom na Slovensko nie sú potrebné žiadne špeciálne zdravotné opatrenia. Odporúča sa očkovanie proti kliešťom, najmä v prípade, ak sa plánujete často pohybovať v lese. Takisto je vhodné mať so sebou prípravky na odpudzovanie hmyzu, pretože v oblastiach blízko vody sa v lete môže zvýšiť výskyt komárov.

—————

Ako je to s vodou na Slovensku ?

Voda z vodovodov je pitná okrem výnimočných prípadov, kedy na možnú závadnosť upozorňuje oznam.

—————

Aké sú zvyky na Slovensku ?

Pri vstupe do slovenského príbytku si domáci v predsieni prezujú obuv a hosťom tiež ponúknu domáce papuče. V mnohých domácnostiach sa považuje za neslušné pohybovať sa po obytných priestoroch v obuvi, ktorá sa používa vonku.

Ponúknuť návšteve štamperlík slivovice alebo podobného destilátu sa považuje za prejav pohostinnosti a úcty a ak neexistuje nejaký vážny dôvod, je neslušné takúto ponuku odmietnuť. To platí zvlášť na vidieku, keď domáci ponúkajú destilát vlastnej výroby.

Pri zvítaní sa si známi podávajú ruku, ak sa jedná o bližších priateľov alebo rodinných príslušníkov, je zvykom pobozkať sa na jedno alebo obe líca a ľahko sa objať. Pri predstavení neznámych osôb je slušné podať ruku, v neformálnejšej atmosfére aj letmo sa pobozkať.

Na Slovensku je zvykom jesť 3 × denne, pričom najviac sa spravidla jedáva v čase obeda medzi 11:30 – 13:30 h. Obed pozostáva z polievky a hlavného jedla, niekedy i dezertu. Na večeru sa často podáva tiež teplé jedlo. Obvykle sa večeria medzi 18:00 – 21:00 h.

Na Slovensku je zvykom v oficiálnych vzťahoch používať vykanie. Tykanie je bežné v rodinách a medzi priateľmi, prípadne blízkymi kolegami.

—————