Jaskyne Slovenskej republiky

Jaskyne

Sú skutočnými klenotmi prírody. Sú ozdobou prírody i ľudí, ktorí ich odkrývali. Horninové prostredie, nezvyčajné pôsobenie vody, svojrázne podzemné tvary a výplne, osobitná klíma, nálezy osídlenia a pamiatok človeka, pozostatky zvierat z dávnej minulosti i súčasná fauna vytvárajú pestrú a pre väčšinu z nás záhadnú mozaiku sveta jaskýň.   

Krasové územia sa vyznačujú svojráznymi geomorfologickými a hydrologickými javmi (škrapy, závrty, úvaly, slepé a poloslepé doliny, tiesňavy, kaňony, jskyne, ponory, podzemné vodné toky a jazerá, vyvieračky a iné). Na SR je známych 3800 jaskýň, najviac v Slov. krase. Sprístupnených je 12 jaskýň.
          

Belianska jaskyňa

Katastrálne územie - Tatranská Lomnica
Okres- Poprad
Kraj- Prešovský

Je jedinou sprístupnenou jaskyňou na území TANAPU. Dĺžka jaskyne je 1752m, sprístupnených je 1135m. Nachádzajú
sa tam pútajúce sintrové vodopády, padagovité stalagmity i viaceré jazierka. Sprístupnená je od roku 1882. Hudobná sieň sa pre rozľahlosť a akustické vlastnosti využíva na usporadúvanie koncertov.  Jej symbolom je Pisanská veža. Je to 2m vysoký kvapľový stĺp.
       

Bystrianska jaskyňa

Katastrálne územie-Valaská
Okres- Brezno
Kraj- Banskobystrický

Vytvorená je v tmavosivých strednotriasových vápencoch chočského príkovu s vložkami rohovcov. Známe priestory Bystrianskej
jaskyne zahrnú tzv. Starú a Novú jaskyňu. Dĺžka je 2000m, sprístupnená je od roku 1968 v dĺžke 490m.
 

Demänovská jaskyňa Slobody

Katastrálne územie-Demänovská Dolina
Okres- Lipt. Mikuláš
Kraj-Žilinský

Jaskyniari svetobežníci ju zaraďujú k najkrajším na svete. Dĺžka je vyše 8400m. Čarovný svet ticha v mohutných priestoroch, svet šumu podzemnej rieky v najhlbších častiach, svet pokojnej hladiny malebných jazierok alebo neúnavne padajúcich kvapiek,
tvorcov krásy –to je Dem. jaskyňa Slobody. Plná lesku, sviežich farieb, uchvacujúca divotvornosťou sintrového kameňa. Roku 1924 ju otvorili pre verejnosť. Odvtedy sa na ňu prišlo pozrieť 7mil. ľudí.   


Demäňovská ľadová jaskyňa

Katastrálne územie- Dem. Dolina
Okres- Lipt. Mikuláš
Kraj- Žilinský

Možno povedať, že v Dem.ľad.j. začína história Slovenskej speleológie. Dĺžka je 1750m. Sprístupnených je 650m. Najväčšia hrúbka ľadu je 26,5m vo veľkej sieni.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Katastrálne územie – Dobšiná
Okres- Rožňava
Kraj- Košický

Ľadová diera, tak ju nazývali pastieri, drevorubači a lovci, nik sa však neodvážil nahliadnuť do jej útrob. Prvý našiel odvahu Eugen Ruffiny. Dosahuje dĺžku 1232m sprístupnených je 475m.
        

Domica 

Katastrálne územie- Kečovo
Okres- Rožňava
Kraj-Košický

Objavená v roku 1926 Jánom Majkom. Dlhá je 5080m. Tvorí jednotný genetický celok s jaskyňou Baradla v Maď. republike. Sprístupnených je 1511m.

          
Driny

Katastrálne územie- Smolnice
Okres- Trnava
Kraj- Trnavský

Označujú ju za perlu MK. Príroda jej dala niekoľko osobitostí. Vznikla v čistých jurských vápencoch, kým väčšina jaskýň u nás je vytvorená v triasových vápencoch. Jej neveľké priestory vymodelovala výlučne presakujúca povrchová voda a nie podzemné toky ako ostatné sprís. Slov. jaskyne. Preto má puklinový charakter - pomerne úzke chodby sa viažu na tektonické poruchy.


Gombasecká jaskyňa

Katastrálne územie- Slavec
Okres- Rožnava
Kraj- Košický

Najväčším úspechom Rožniavskych jaskyniarov bolo objavenie Gombaseckej j. v r. 1951. Pre jemné farebné odtiene kvapľov, od bielej cez žltú až po ružovú okrovú, ale najmä pre krehučké brčká, ktoré nemajú v iných našich jaskyniach, prisúdili Gombaseckej jaskyni prívlastok „rozprávková.“  


Harmanecká jaskyňa

Katastrálne územie- Dolný Harmanec
Okres- B.Bystrica
Kraj- Banskobystrický

Je dlhá 2500m. Mohli by ju nazvať aj Bielou paňou –farba jej kvapľov je nezvyčajne biela, biely je i mäkký sinter, ktorý pokrýva steny i podlahu, lemuje krištálové jazierka, ba tvorí aj základné kvaple. Sprístupnených je 720m.

Jasovská jaskyňa 

Katastrálne územie- Jasov
Okres- Košice- okolie
Kraj- Košický

Vyniká nielen krásou prírodných výtvorov, ale aj vzácnymi archeologickými a paleontologickými nálezmi ako svedok vývoja ľudstva od prvotnospolnej spoločnosti až po stredovek. Je tam Kamenný luster v Starom dóme. Má dĺžku 2122m a  sprístupnených je 550m.
 

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Katastrálne územie- Ochtiná
Okres- Rožňava
Kraj-Košický 

Objavená v roku 1954. Ochtinská aragonitová jaskyňa patrí medzi najzaujímavejšie jaskyne na svete. Bizarnosť jej interiéru ešte zvýrazňuje biela, žltá, modrosivá rafba mramorových stien. Výnimočný je i spôsob tvorby jaskynných priestorov. Procesmi
zrudnenia vznikli ankerity a siderity, ktoré sa neskôr zvetrávaním premenili na tmavočervený oker. Ten postupne vyplavila voda, čím sa uvolnili rozsiahle dutiny. Presakujúca voda koróznou silou ďalej pôsobila na steny a stropy jaskyne a zanechala
na nich ostré skalné výčnelky- jaskynné škrapy, ako aj vyhladené polguľovité jamy- kolky, ktoré sa stali miestom na „zahniezdenie“ hojných chumáčov aragonitových ihlíc. Dĺžka 500m sprístupnených 200m.

 
Važecká jaskyňa  

Katastrálne územie- Važec
Okres- Lipt. Mikuláš
Kraj- Žilinský

Objavená v roku 1922. Pomerne malú jaskyňu vytvoril Biely Váh. Zanechal v nej nánosy žulových štrkov, splavených
z Vysokých Tatier. Množstvo kostí jaskynného medveďa. Jaskyňa vyniká aj bohatosťou drobnej kvapľovej výzdoby. Je dlhá 530m a sprístupnených je 235m.